Funner | Automatizáld vállalkozásod egyszerűen

Keresés

WordPress vs Framer vs Webflow

WordPress vs Framer vs Webflow

Sokakat foglalkoztat a kérdés, hogy 2024-ben melyik felületen is érdemes elkezdeni saját weboldalunk megépítését, vagy ha ezzel foglalkozunk, akkor kivitelezőként melyiket is érdemes választani. Számos cikk és videó jelent meg ebben a témában, leginkább angol nyelven, éppen ezért úgy gondoltuk, hogy mi is készítünk egy ilyet. Természetesen nehéz egy ilyet objektívan megközelíteni több év WordPress használat után, de lássuk mik is a főbb szempontok és kinek mi éri meg a legjobban.

Milyen szempontok szerint vizsgáljuk a kérdést?

Először is fontos átnézni, hogy az adott platform milyen megoldásokat kínál, milyen esetekben tudjuk használni és mik azok az igények, amiket nem képes kiszolgálni, vagy van olyan alternatíva, ami azt gördülékenyebben teszi.

Másodszor az árazás is fontos, hiszen nem mindegy, hogy egyszer vagy havonta mekkora összeget kell ráfordítanunk weboldalunk fenntartására, vagy a megrendelői igények maximális kiszolgálására.

Végül pedig érdemes azt is számba venni, hogy amennyiben felmerül valamilyen jellegű elakadás, akkor milyen támogatás, milyen közösség áll rendelkezésre, ahol kérdezni lehet.

WordPress

A WordPress a legrégebbi motoros a témában és a mai napig a világon fellelhető weboldalak 47%-át WordPressben építették. Ez persze nem jelenti azt, hogy ez a legjobb választás, de árulkodó abból a szempontból, hogy valószínűleg sok megoldást képes nyújtani az emberek számára, ha ilyen nagy számban jelenik meg a világpiacon.

Flexibilitás

A WordPress alapvetően egy blogolásra létrehozott CMS rendszer volt ami az idők során kinőtte magát és mostanra egy all in one webes megoldásként lehet aposztrofálni. Mindenféle igényre fel lehet vértezni, legyen szó egyszerűbb weboldalakról, webshopokról, oktatási rendszerekről, vagy egyéb megoldásokról, tehát mind a hagyományos weboldal, mind pedig az online értékesítés is kivitelezhető ezzel a rendszerrel.

A többivel ellentétben a WordPress egy moduláris rendszer, a különböző funkciókat bővítmények látják el, amit egyéni fejlesztők vagy nagyobb cégek készítenek, tehát nem a WordPress sajátjai. Ez lehetőséget ad arra, hogy különböző megoldásokat találhassunk egy és ugyanazon funkció ellátására, ugyanakkor a „bizonytalan” helyről származó pluginok sokszor nem működnek olyan gördülékenyen és a támogatás sem működik megfelelően.

A moduláris rendszernek köszönhetően pontosan azokat a funkciókat tudjuk beépíteni az oldalunkba, amikre szükségünk van, ugyanakkor egy komplexebb oldalnál ezeknek a bővítményeknek a száma igencsak megnőhet ami negatív hatással lehet az oldal teljesítményére, így semmiképpen sem ajánlott kezdők számára egy összetett oldal felépítése. Ugyanakkor, ha egy egyszerű oldalt szeretnénk és nem akarunk vagy nem tudunk kifizetni egy kivitelezőt, számos template közül választhatunk és magunk és összedobhatunk egy kis portfolió oldalt vállalkozásunk számára.

Árazás

A WordPress alapból ingyenes. Itt érdemes két irányból megközelíteni ezt a kérdést, ugyanis van egy .com és egy .org végződésű oldal, mindkettő más célcsoportot szolgál ki. A .com oldalon ingyen létrehozhatjuk saját weboldalunkat, nem kell tárhelyet vagy domaint vásárolnunk, ezt biztosítja a WordPress, azonban a domainünk végére teszi a .wordpress.com végződést. Természetesen van lehetőség egyedi domain megvásárlására, azonban ez innentől már fizetős és az általuk hosztolt oldalak nem feltétlen a legolcsóbbak. Egyébként ilyen rendszerben működik a Webnode, Wix, de akár a Framer vagy a Webflow is.

A másik opció, hogy a .org oldalról letöltjük a WordPress szoftvert, amit az általunk megvásárolt tárhelyen a domainünk alá telepítünk. Ez bonyolultnak hangozhat, azonban a legtöbb szolgáltató már beépített WordPress modullal kínálja tárhely megoldásait, így ezzel sem kell foglalkoznunk, egyedül a domain és tárhely vásárlását kell előzetesen megejtenünk. Ennek az ára elég szerteágazó, főleg, ha a magyar szolgáltatók és a külföldiek árait hasonlítjuk egymáshoz, de azt lehet mondani, hogy éves 10.000 Ft-ért már lehet vásárolni egy nagyon alap tárhelyet egy .hu-s domainnal, például az Mhosting oldalán.

Mint említettük, a különböző funkciókhoz bővítményekre lesz szükségünk, amikből rengeteg ingyenes létezik, így akár a domain és tárhely kifizetését követően ingyen is létrehozhatjuk oldalunkat, ergo 10.000 Ft-ból meg lehet már jelenni a neten. Ugyanakkor a prémium bővítmények nem véletlenül fizetősek, azok az extra funkciók amiket ezek képesek nyújtani, azok sok vállalkozás online működését megkönnyítik. Ezek a bővítmények nem olcsók, de általában éves díjon vagy egyszeri, de örökös hozzáférést biztosító áron tudjuk ezeket megvenni. Ami viszont ennél is jobb, az a HelloWP által nyújtott HelloPack, amit havonta 3.900 Ft-ért tudunk megvenni és a legtöbb és legjobb bővítmények benne vannak a csomagban, így ez egy remek választás lehet.

Support

WordPress-szel kapcsolatos kérdésekre nagyon könnyű választ találni, hiszen óriási közösség érhető el, ami ilyen oldalakat készít, így nem nagyon van olyan proléma, amire ne lehetne megtalálni a választ. Amennyiben nem is a WordPress saját közösségi felületén, úgy az egyéb fejlesztési és fórum oldalakon milliónyi megoldás van, tehát ettől nem kell tartanunk.

A fórumokon kívül természetesen ma már AI alapú segítséget is kérhetünk, így pl a ChatGPT is tud megoldásokat nyújtani, ha kellőképpen részletesen vázoljuk fel a problémát. Ugyanakkor, ha megkímélnénk magunkat a hosszas kereséstől és attól az időtől, amit bele kell fektetni egy weboldal elkészítésébe, akkor nyugodtan kérd a Funner csapatának a segítségét, hiszen nekünk ez a szakterületünk, nincs olyan ami kifogna rajtunk ebben a témában.

Itt tudsz időpontot foglalni egy ingyenes konzultációra:

A WordPressnek ugyanakkor gyengepontja, hogy nem olyan egyszerű igényes és modern animációkat készíteni, amitől a weboldalak sokkal dinamikusabbá válnak és megtartják a figyelmet. Természetesen meg lehet valósítani, de ez sok esetben nagyon terheli az oldal tárhelyét, ebből adódóan annak betöltési idejét. Ezt is lehet orvosolni, de az már abszolút haladó beállítás, így ezt kezdőként semmiképp sem ajánlom.

Emellett a korábban említett bővítmény kérdés is okozhat fennakadásokat, ha egy-egy plugin nem megfelelően kommunikál egymással, vagy a fejlesztő csapat nem készítette még el az új frissítést.

Összességében mi nagyon szeretjük a WordPresst, mivel hosszú évek tapasztalata van benne és bármit meg tudunk építeni vele, de nem biztos, hogy mindenki számára szimpatikus a rendszer és előfordulhat, hogy van ennél egyszerűbb megoldás, ha csak egy sima bemutatkozó oldalt szeretnénk összedobni magunknak.

Framer

A Framer talán az egyik leginnovatívabb és legnépszerűbb megoldás napjainkban, ha valaki igényes és modern weboldalt szeretne készíteni vagy készíttetni magának. A template alapú működés és az elképesztő animációk sokak számára azonnal kedvenccé tették a Framert, és a designerek is kedvelik, főleg azért, mert a sokak által használt Figma szoftverben előzetesen megépített design terveket egy az egyben át lehet vinni egy már reszponzív, éles Framer weboldallá. Nézzük kiknek ideális ez a megoldás.

Flexibilitás

A Framer rengeteg ingyenes és fizetős (de teljesen megfizethető) template-et kínál az ezt a szoftvert használó web designerek kezei által készített megoldásokból. Ezek az oldalak abszolút kulcsrakész megoldások, csak a szöveges és képes tartalmat, valamint a hivatkozásokat kell kicserélni bennük, és ha nem is szeretnénk egyéb módosítást végrehajtani, akkor akár néhány órán belül lehet egy saját weboldalunk. Ez sok vállalkozó számára ideális lehet, noha itt az angol nyelv elengedhetetlen, ugyanis a Framer nem elérhető magyar nyelven.

A Framer segítségével gyönyörű weboldalakat készíthetünk, ami tényleg kiemeli vállalkozásunkat az online térben, azonban nem tudunk vele mindent megoldani. A Framernek jelenleg nincsen saját e-commerce megoldása, tehát az értékesítés nem olyan egyszerű ilyen oldalak segítségével. Természetesen külsős megoldásokkal össze tudjuk kötni ezeket a weboldalakat, így például egy Shopify webshopot könnyedén be tudunk kötni Framer weboldalunkba, de ez egy elég költséges megoldás és nem is feltétlen ajánlott kezdőknek.
Használhatunk akár Stripe-ot is, mivel a Stripe fizetési rendszernek van olyan megoldása, amin belül létrehozhatunk termékeket egyedi linkekkel, amit beköthetünk weboldalunkba, de sokszor ez nem annyira gördülékeny és ismét csak nem ajánlott kezdőknek.

Árazás

A Framer megoldásai elérhetők ingyen, viszont itt is az a helyzet áll fent, hogy oldalunk domainje mögé elhelyezi a .framer.com kiegészítést. Ez nem feltétlen zavaró, ha csak egy kezdő, bemutatkozó oldalt szeretnénk létrehozni, de professzionálisabb környezetben ez már nem ideális. Havi 10 eurótól azonban már ezt is orvosolhatjuk, plusz meg kell vásárolnunk a szimpatikus domaint, de ennek éves díja van és általában elenyésző.

Tehát azt lehet mondani, hogy egy egyszerűbb Framer weboldal 10 euróból fenntartható havonta. Emellett a Framer kínál partner programot is, így ha kivitelezők vagyunk a saját havi kiadásunkat visszakaphatjuk ügyfeleink előfizetése által, ami egy nagyon jó rendszer. Ez a szolgáltatás havi 25 eurótól érhető el.

Sok funkció, mint a webshop, oktatási rendszer, e-mail marketing csak külsős szolgáltatók bevonásával megoldható és ezek általában fizetősek. De mindent összevetve, ha igényes és exkluzív megjelenésre vágyunk akár órákon belül, akkor az árazás elég ideális.

Support

Természetesen van elérhető közösség, viszont ez jelenleg még nem olyan nagy és lévén, hogy a Framer viszonylag új megoldás a piacon, így sok kérdésre még nem feltétlen született meg a válasz. Egy konkrét példa: egy YouTube Short beillesztése okozott problémát az egyik oldal létrehozásakor és nem találtuk rá a megoldást, mivel még ezt nem orvosolták, pontosabban nem jött ki rá a megfelelő frissítés. Szerencsére hamar megoldódott, de egy bagatelnek tűnő dolog volt az, amivel többet kellett szenvedni, mint amennyit ez a probléma alapból megkíván.

Ugyanakkor egy nagyon erős template marketplace érhető el mindenféle sablonnal, amiből könnyű kiválasztani a számunkra ideálisat, és különböző design megoldásokat is találunk, tehát anélkül dobhatjuk fel weboldalunk egyedi megoldásokkal, hogy egy pillanatra is ismernünk kellene bármelyik fejlesztési nyelvet, ami megint csak szimpatikus lehet azoknak, akik nem akarnak mélyebben beleásni a webfejlesztés rejtelmeibe.

Összességében a Framer egy szuper megoldás azoknak, akik gyorsan szeretnének igényes weboldalhoz jutni elképesztő animációkkal és „laptopból kiugró megoldásokkal”, kedvező áron. Ideális lehet azoknak is, akik weboldal készítéssel szeretnének foglalkozni és nem szeretnének kódolni, mivel ez egy 100%-ban no-code megoldás. A probléma csak ott merül fel, ha az ember webshopot vagy komplexebb rendszereket szeretne építeni, ebben nem feltétlen a Framer a legerősebb.

Webflow

A Webflow egy vizuális szerkesztőt kínál a weboldal készítők számára úgy, hogy közben a kódolást is megismeri az ember, de mindezt úgy, hogy nem kell egy darab kódot sem leírni.
Most akkor ezt mégis hogyan? Egy olyan vizuális felületet kapunk, amiben folyamatosan látjuk, hogy mi is történik a változtatásokat követően, de közben megismerjük a HTML strukturális rendszerét és némi CSS alapismeretekhez is jutunk. Ez azoknak lehet igazán szimpatikus, akik félnek vagy nem akarnak megtanulni teljesen kódból felépíteni weboldalakat, ugyanakkor nyitottak az ismeretekre és szeretnének mélyebben elmerülni a weboldal készítésben.

Flexibilitás

A Webflow mindenre jó. A Framerrel szemben itt van lehetőségünk webshop készítésére vagy akár oktató rendszert is létrehozhatunk, ha éppen arra van szükség. A legtöbb funkciót a Webflow alap rendszere tudja, de vannak hozzákapcsolható szoftverek, így könnyen hozzáadhatunk marketing eszközöket, vagy egyéb, az online jelenlétünket elősegíti rendszereket.

A fentiekkel szemben azonban ezt a rendszert közel sem nevezném egyszerűnek, vagy azonnal átláthatónak. Itt is van egy hatalmas sablon könyvtár, amiből ingyenes és fizetős template-eket tudunk felhasználni, de aki még soha nem próbálkozott weboldal készítéssel, annak biztosan ijesztő lehet elsőre a Webflow felülete, illetve más irányból megközelítve: sokkal egyszerűbb megérteni a miérteket, ha tudjuk, hogy HTML-ben mi mire épül és mi mire hivatkozik.

Ugyanakkor azok az oldalak, amiket Webflow-val lehet készíteni, egyszerűen elképesztőek. Gyors, igényes, dinamikus és minden szempontból professzionális megoldás, és mivel Magyarországon még nem feltétlen annyira elterjedt, így weboldal készítőként mindenképpen érdemes lehet megtanulni ezt a rendszert.

Árazás

A Webflow is kínál ingyenes megoldást, két weboldalt is létrehozhatunk, de a domain mögé fog kerülni a .webflow.io kiegészítés. Ez egyébként szuper dolog, mert kezdésnek teljesen tökéletes és szinte mindent megkapunk ingyen.

Onnantól, hogy saját domaint szeretnénk, 18 dollár/hó-val kell számolnunk, viszont ebben az árazásban van egy csavar: az első fizetős csomagban nincsen CMS (customer mangement system), tehát az ingyeneshez képest egy nagyon fontos funkciót vettek ki az alap csomagból, így erre talán nem is érdemes előfizetni. Innentől következő, hogy a következő csomagra érdemes upgradelni, ha saját domain nevet szeretnénk, ez pedig már 29 dollár havonta. Egyáltalán nem egy magas összeg azért cserébe amit nyújt, lényegében egy árban van a Framerrel.

A Webflowhoz elég masszív azoknak a szoftvereknek az állománya, amit hozzá lehet kapcsolni ehhez a rendszerhez, jóval nagyobb, mint például a Framernek. Tehát, ha egyéb marketing eszközökkel vagy további funkciókkal szeretnénk összekötni oldalunkat, amire nem kínál belsős megoldást a Webflow, akkor erre nagyon széles a paletta, szinte nincs olyan, amire ne találnánk megoldást.

Support

A Webflow egy nagyon nagy és aktív közösséggel rendelkezik, emellett egy komplett belsős akadémia rendszer is megtalálható, amiben teljesen INGYEN megtanítanak a Webflow használatára A-Z-ig. Ez talán a legerősebb szolgáltatása a Webflownak, mert nincs szükség kurzusok keresésére vagy megvásárlására, hanem mindent megkapunk azonnal, amikor regisztrálunk magunknak egy fiókot.

Az akadémia rendszer mellett a közösség is erős, szinte biztos, hogy minden kérdésre talál választ az, aki elakadt valamiben. Érdekes egyébként, hogy a Webflow kétszer futott neki a piacnak és elsőre nem lett sikeres, de a második nekifutás óta töretlen a sikere és nagyon népszerű platformmá vált. Fontos azonban megjegyezni, hogy a Webflow sem kínál magyar nyelvű elérést, így itt is az angol nyelvre kell hagyatkozni.

Összességében ez egy rendkívül erős platform, ami minden elvárásnak meg tud felelni, viszont ijesztő lehet azoknak, akik teljesen nulláról szeretnének megismerkedni a saját weboldal elkészítésének fogalmával.

Összegzés

Mi magunk is hosszas kutatást végeztünk azóta, hogy a Framer és a Webflow berobbant a piacra és elkezdte megkérdőjelezhetetlenül is visszább szorítani a WordPresst, de ennek ellenére sem tudtunk egy egységes választ találni arra a kérdésre, hogy „Melyik a legjobb választás?”.

Mindegyik platformnak más az erőssége, és ugyan van átfedés a kiszolgált vállalkozók / kivitelezők között, kicsit mégis más-más szegmenst szólít meg mindhárom felület. Ha címszavakba kellene foglalni, hogy melyik megoldás kiknek a legjobb, akkor talán valahogy így fogalmaznánk meg:

  • A WordPresst azoknak ajánljuk, akik hisznek abban, hogy a leghosszabb működéssel rendelkező platform kellőképpen érett ahhoz, hogy ne legyenek megválaszolatlan kérdések, és A-Z-ig mindenféle igényt kielégítsen, mindezt magyar nyelven.
  • A Framer azoknak lehet ideális, akik gyorsan szeretnének professzionális megjelenést, vagy olyan designerek, akiknek a Figma a mindennapos eszközük és szeretnék terveiket egy az egyben egy funkcionálisan is működő felületre átültetni.
  • A Webflowt pedig azoknak ajánljuk, akik all in one megoldást keresnek, professzionális megjelenésre vágynak, de nyitottan állnak a HTML és CSS világa felé és nem ijeszti meg őket, hogy ezeknek a strukturáját valamilyen szinten meg kell ismerniük.

Mindamellett bármelyikre is tennéd le a voksod, legyél vállalkozó aki saját magának szeretné megoldani a weboldal felépítését, vagy legyél kivitelező, aki hosszú távra keresi a számára legideálisabb megoldást, a Funner örömmel kínál egy ingyenes konzultációt annak érdekében, hogy a jó irányba indulhass el.

Oszd meg másokkal is:

További cikkek

ügyfélajánlás funner
Ügyfélszerzés

Ügyfélszerzés ajánlásokból

Nincsenek ügyfeleid? Nem működik a marketinged? Képtelen vagy hatékonyan kezelni a hideg hívásokat? Mi lenne, ha azt mondanánk, hogy ajánlásokból is lehet ügyfélkört építeni? Nézzük meg hogyan tudjuk ezt elérni.

a vállalkozásom célja funner
Vállalkozás tippek

Mi a célja a vállalkozásodnak?

A legtöbben erre a kérdésre válaszolva elmondanák, hogy milyen iparágban tevékenykednek és valamilyen értékesítős maszlaggal folytatnák a monológot. Valóban az lenne a legfőbb célja vállalkozásunknak, hogy kinek és mit adunk e