A külföldi cégopciók mindig is jó lehetőségnek bizonyultak a terjeszkedés kapcsán, azonban a KATA rendszer átalakítását követően az érdeklődés rohamosan kezdett el növekedni. Noha nem mintha meglepő lenne, hogy valaki az átalányadót jobbra cserélné, éppen ezért összeszedjük a különböző külföldi opciókat és mindegyikről készítünk egy cikket. Mai versenyzőnk az angol limited cégforma, rövidebben ismeret nevén az ltd.
Milyen cég is az angol ltd valójában?
Magyar értelmezésben nincs ilyen egy az egyben megfeleltethető cégformánk, kicsit úgy lehetne összefoglalni, mintha egy kft-t és egy rt-t összegyúrnánk, de a KATA egyszerűségével kéne működtetni. Ugyan itt is vannak részvényesek és alapításkor is létrejönnek ilyenek a cég igazgatói számára, azonban ezeket nem feltétlenül kell használni vagy hivatkozni rá. A kft hasonlóságot a cégnek az a tulajdonsága biztosítja, hogy csak a befizetett tőkéig terhelhető a tulajdonos, nem rendelkezik teljes vagyoni felelőséggel, és ez az összeg lehet 1 GBP (font) is.
Ez eddig nem igazán meggyőző vagy átlátható, igaz? Miért is érdemes foglalkozni ezzel a cégformával? Ha végtelenül szeretnénk leegyszerűsíteni, akkor azt mondanánk, hogy két héten belül van egy olyan céged, amiben minden hónapban befizetsz egy fix összeget, semmi más dolgod nincs vele, ugyanúgy van lehetőséged cégre venni dolgokat és elköltségelni, ráadásul még adómentes kereted is van, amit szabadon felhasználhatsz. Ez így már izgalmasabb, nem?
Cégalapítás és költségek
Alapítási folyamat
Egy angol limited cég alapítása lényegében két napon belül lezajlik és minden szükséges papírt megkapunk ahhoz, hogy elkezdjük üzemeltetni a cégünket. Egyedül egy nem is kifejezetten adószám, de arra hasonlító szám az amit meg kell várnunk, mielőtt kiállítjuk első számlánkat, ez nagyjából két héten belül érkezik meg a brit cégbíróságtól. Amikor ezt megkaptuk onnantól szabad a pálya, van egy létező és működő cégünk nagyon korrekt feltételekkel.
Mennyibe kerül?
Egy ilyen cég megalapítása körülbelül 190 GBP (nagyjából 90.000 Ft), fenntartása pedig havi 115-150 GBP (55-70.000 Ft), ami aszerint alakul, hogy egy évben hány számlát állítunk ki és hányféle deviza számlát szeretnénk vezetni. Ez a díj egyébként abszolút fenntartási költség és nem adóteher, ha évzáráskor cégünk nem nyereséges, akkor nem kell aggódnunk amiatt, hogy rengeteg adóköltség fog felmerülni. Itt azt is érdemes kiemelni, hogy a nem nyereséges cég Angliában nem egy olyan dolog, amit egy idő után elkezd vizsgálni a helyi „NAV”, sokkal rugalmasabb szabályok alkotják a kinti cégkultúrát, mint a magyart.
Ez eddig szép és jó, de miért vagy milyen esetekben éri meg ezzel foglalkozni?
Az angol cégbirtoklásnak van egy olyan előnye, hogy adómentes keretet hívhatunk le bevételünkből, amivel szabadon gazdálkodhatunk. Ez nem egy egetrengetően nagy összeg, de igazgatónként éves 6 millió forintnak megfelelő font összegig ez a keret rendelkezésünkre áll, ami havonta 1.047 GBP (kb. 480.000 Ft).
Azoknak a leginkább kezdő vállalkozóknak, akik szolgáltatást nyújtanak és akár a működésük sem helyhez kötött, gondolok itt a szabadúszókra (digitális nomádok) egy ilyen cég teljes mértékben tökéletes, mert rugalmas szabályozás mellett, fenntartható havidíjakkal és gyors alapítási eljárással juthatunk hozzá egy a hazai egyéni vállalkozásnál sokkal több lehetőséget nyújtó és egy sokkal fejlettebb gazdasági térségben működő cégformához.
Természetesen az elhatározás előtt érdemes konzultálni szakértőkkel, mert a cégalapítás mindig egy személyre szabott dolog és nem biztos, hogy a te vállalkozási elképzeléseidnek ez lesz a legoptimálisabb. De ha úgy döntenél, hogy kikérnéd szakértők véleményét a kérdésben, akkor a Funnernél bátran foglalhatsz egy ingyenes konzultációs időpontot:
Ki kell utaznom az Egyesült Királyságba?
A jó hír (vagy talán valakinek a rossz), hogy emiatt nem kell kiutazni, az alapítási folyamat teljes mértékben online történik, az erre szakosodott cégalapító cégek mindent elvégeznek helyetted, így neked csak a szükséges dokumentumok biztosításáról és az alapítási díj befizetéséről kell gondoskodnod. Természetesen kiutazhatsz, ha erre vágysz, de ez nem fogja gyorsítani a folyamatokat és nem fogsz jobb vagy másabb szolgáltatást kapni azért, mert személyesen is megjelentél.
Milyen bankszámlára van szükségem?
Ahogy minden cégnél, úgy itt is kötelező bankszámlát nyitni és vezetni, azonban nincs elvárás arra vonatkozóan, hogy ennek valamilyen brit fennhatóságú banknak kell lennie. Ebből adódóan nyugodtan választhatod a Wise, Revolut vagy egyéb fintech (financial technology) cég megoldását, amivel nagyon költséghatékonyan és szuper eszközökkel kezelheted a pénzedet, megint csak anélkül, hogy el kellene sétálnod egy bankba.
Természetesen azoknak, akik tartanak az ilyen pénzvállalatok működésétől vagy jobban bíznak a bankok szolgáltatásaiba, azok nyugodtan csinálhatnak egy angol bankban is számlát, a Barclays például biztosít online számlanyitást vállalkozások számára is.
Összegzés
Az Egyesült Királyságban céget alapítani rendkívül egyszerű és költséghatékony, ár-érték arányban nagyon sokat ad és mindenképpen jó választás lehet olyan szolgáltató vállalkozások számára, amik nem helyhez kötöttek, tehát működésük leginkább online történik.
Az alapítás két napon belül megtörténik, két héten belül pedig már ki is állíthatjuk első számlánkat, így kifejezetten gyorsan el tudjuk indítani működésünket. Mindehhez nem kell kiutaznunk, mindent, még a számlanyitást is elvégezhetjük online, kényelmesen az otthonunkból.
Kezdő vállalkozók számára kifejezetten jó megoldás lehet, de azok számára is egy ideális lehetőség, akik szeretnék vállalkozásukat kiterjeszteni és egy rugalmas, de fejlettebb cégkultúrát keresnek. Javasolni természetesen nem javaslunk semmit, mivel minden ilyen döntést személyre szabottan, magunknak kell meghoznunk, de eddig tapasztalataink alapján ez egy kifejezetten jó alternatíva lehet.